Sosyal Medya

Sosyal Medyada Pazarlama

Sosyal medya kullanıcılarını bir ağ üzerinde birbirine bağlayan ve birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir platformdur. Kişiler gerçek kimlikleriyle ya da sanal bir kimlikle Facebook, Twitter, Linkedin ve bloglarda yer almaktadır.

“Günümüzde sosyal ağlar, işletmelerin markaları, imajları ve satış gelirleri için dikkate aldıkları birer platform haline gelmiştir. ComScore’un Kasım 2009’da yapmış olduğu bir çalışma bunu ispatlamaktadır. Bu çalışmaya göre, Amerikalı bir internet kullanıcısı zamanının %5.5’ini facebook ta geçirirken, bu rakam bir yıl önce %2.5 civarındaydı. Bu tarz sitelerde geçirilen zamandaki yüksek artış bu sitelerin, e-pazarlamanın da önemli bir fırsat haline gelmesine yol açmıştır” (Alabay, 2011)

Sosyal medya platformlarının bu şekilde bir pazarlama aracı haline gelmesinin başlıca nedenleri;

  • İçeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulmasından kaynaklanan bilgi edinme kolaylığı,
  • Sosyal medyanın katılım felsefesiyle büyümesi ve uygulamaların dahi birbirine bağlanabilme olanağının olması,
  • Ağa bağlanan herkesi ortak bir platformda buluşturduğu için geniş bir kitleyi aynı anda etkileme şansının olmasıdır.

“Amerika’da 100 milyonun üzerinde, İngiltere’de 22 milyon ve Türkiye’de 17 milyon olan Facebook kullanıcısı, bu sitelerde yapılan reklamların ne derece önem arz ettiğinin de göstergesidir. Bu sitelerde kullanıcıların kişisel bilgilerinin bulunması, yapılan reklamların kişiye özel pazarlama yöntemi olmasına yol açmaktadır. Bu tarz pazarlama yöntemi, toplumsal ve ilişkisel pazarlamadaki gelişmelerinin incelenebildiği, başka bir deyişle kişilerin karakterlerine, değerlerine ve alışkanlıklarına göre şekil almış “kişiselleştirilmiş pazarlama” sistemidir. “Ölçülebilir Pazarlama”, sosyal paylaşım ağları kullanıcılarını içeren kişi odaklı ve bireye yönelik bir pazarlama yöntemidir” (Alabay, 2011)

Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmayı tercih eden firmalar, pazarı daha küçük bölümlere ayırarak hareket etmektedir. Günümüzde sosyal medyada pazar bölümlemesi o kadar mikro düzeye inmiştir ki, neredeyse her ürün ve her bir tüketici için farklı bir pazarlama yöntemi tasarlanmaktadır. İşletmeler ürünlerinin hitap ettiği kitleyi belirledikten sonra sosyal medyada yer alan veri tabanı üzerinden rahatlıkla müşterilerini seçer ve tanıtımlarını sağlarlar.

İnsanların iletişim halinde oldukları ve fikirlerini ifşa ettikleri sosyal medya mecralarında satın alınan ürünlerden de bahsedilmekte ve tüketiciler birbirlerini etkilemektedir. İşletmeler açısından bir sosyal medya ağını ziyaret eden herkes potansiyel bir müşteridir.

Starbucks, Adidas, Türk Hava Yolları, Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com gibi bazı markalar sosyal medyayı oldukça etkin bir biçimde kullanarak hem işletme olarak şeffaflaşmakta hem de müşterilerinin hareketlerini canlı olarak izlemektedirler. Ülkemizde GittiGidiyor.com’un sosyal medya üzerinde yaptığı kampanyalar ve reklamlar oldukça ses getirmiş ve müşteri sayısını arttırmıştır.

Kaynakça : Alabay, M. (2011). Sosyal Medyada Tüketiciler Ve Pazar Bölümleme Uygulamaları. XVI. Türkiye’de İnternet Konferansı. İzmir: T.C. Ege Universitesi.

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal Medyada Pazarlama” hakkında 2 yorum

  1. Öncelikle yeni blogun hayırlı olsun. (: Tezimi yazdığım şu sıralar benim için oldukça faydalı olacak bir yazı yazmışsın. Devamını bekliyorum. İyi bloglamalar. (:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir