Mobil Pazarlama

Mobil Neden Çok Önemli?

Dünyada, bugün itibariyle, 3.419 milyarı aşkın internet kullanıcısı ve 3.790 milyarı aşkın cep telefonu sahibi var. Bu rakamlar her geçen yıl katlanarak artmaya devam ediyor.

3-4 yıldır uzmanlar mobil kullanımının ne kadar önemli olduğunu anlattılar. Çünkü bazı trendler önceden konuşuluyor. Markaların, insanların, hatta ajansların bile bunu algılaması biraz zaman alıyor. Yaklaşık olarak son 2-3 yıl içerisinde ajanslar mobil kullanımını hissetmeye başladı. Bu geçiş kullanıcı tarafından keyifli, fakat ajanslar tarafında mobil kullanımlarının ölçümlenmesi biraz sıkıntılı geçti.

Google’ın mobil aramaları her geçen gün artıyor. Masaüstü bilgisayarlardan yapılan aktiviteler azalıyor, çünkü herkes genel olarak iş dünyasında da daha büyük mobil cihazlar kullanmaya başladılar. Çünkü artık Google Analytics ve Adwords işlemlerini mobil üzerinden yapabiliyoruz.

2000 – 2013 yılları arasında masaüstü bağlantı kullanımı çok yüksekti. Trafik kaynakları ve ölçümleme tek elden yapılıyordu. Kullanılan tek cihaz aynı zamanda tek insan demekti. Tabii ki okullar ve internet kafeler gibi birden fazla kişinin kullandığı cihazlardan bahsetmiyoruz.  Tek cihaz üzerinden bağlantı kuranlar kişileri takip etmek, reklam göstermek ve analizini yapmak daha kolaydı. Çünkü bugün konuştuğumuz cihaz ayrımı yoktu. 2013 yılına kadar tek cihaz kullanımı vardı.

Mobil Pazarlama

2013 sonrasında kullanıcıların davranışlarında büyük değişimler oluştu. Artık mobil sayesinde daha hızlı kararlar almaya başladık. Hepimiz artık bir sorunla karşılaştığımız zaman ya da o anda ihtiyaçlarımızı gidermek için mobil cihazlarımızı kullanıyoruz ve istediğimiz bilgilere ulaşıp hızlı aksiyon alma eğilimine giriyoruz.

Mobil kullanımı öncesinde aynı televizyon izler gibi bilgisayarlar karşısında otururduk ve merak ettiklerimiz hakkında araştırmalar yaptık. Şimdi ise artık ihtiyaç duyduğumuz her dakika elimize cihazımızı alıyoruz ve aksiyona geçiyoruz.

Şu anda aktivitelerin %90’ı bir cihazda başlıyor ve bir başka cihazda bitiyor.

Buradaki asıl sorun insanların hangi cihazlardan başlayıp, hangi cihazlara gelerek aksiyon aldıklarının takibini yapabilmek. Eskiden hayatımızda bir masaüstü, belli bir ziyaret, belli bir seans ve orada tüketilen belli bir süre vardı. Sonra yavaş yavaş hayatımıza mobil cihazlar girmeye başladı.

Ve şu anda mobil kullanımı ciddi bir yükseliş gösteriyor. Bunu kendi gözlerinizle görmek için hemen şimdi web siteniz için Google Analytics kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir