Mobil Cihazlarda Kullanıcı Davranışları

Türkiye’de mobil kullanıcıları düşünmeden hareket etmek neredeyse imkansız bir hal aldı. Bilgisayar ve tabletlere göre mobil kullanıcı deneyimlerinin daha farklı bir yapıya sahip olduğunu unutmamız gerekiyor. Peki nedir bu farklılıklar ?

Toplamda 4 ana başlığımız var;

  • Bilgi almak istediğimiz anlar
  • Gitmek istediğimiz yerler
  • Öğrenmek istediklerimiz
  • Ve satın almak istediğimiz anlar

Mobil kullanıcıları yakalayabileceğimiz bu dört ana başlığı daha yakından inceleyelim;

Bilgi almak istediğimiz anlar

Bir şey merak ettiğinizde yapılan ilk aksiyon. Temelde özellikle lokasyon bazlı olarak bir şeyleri deneyimlemek üzere yapılan veya satın alma üzerine yapılan aramalar. Artık satın almalar evde bilgisayar karşısında yapılmıyor. Kullanıcının fikrinin değiştirecek insanlar yanında olmadan tek başına karar verebiliyorlar.  Potansiyel müşteriler kocaman dünya içerisinde o ürünü almaması gerektiğini söyleyen bir sürü arkadaşı ile birlikte dolaşıyor. Mobil uygulama deneyimi daha iyi olduğu zaman masaüstü müşterisini kendinize çekebiliyorsunuz.

Gitmek istediğimiz yerler

Dışarıdayken davranış biçimlerimiz nasıl olur? Evde bilgisayarınızın karşısında oturduğunuz zamanla, dışarıda karnınızın acıkması arasında davranış farklılıkları vardır. Kısa süreler içerisinde önemli aramalar yapabiliyoruz. Dışarıda Facebook’a bakıyoruz, Instagram’da biraz zaman geçiriyoruz veya karnımız acıktığı zaman etrafımızda bulunan popüler yemek mekanlarına bakıyoruz. Çoğunlukla ilk akla gelen uygulama olan Foursquare sayesinde aramalar yaparak yeni yerler keşfediyoruz.

Lokal aramaların %18’i aynı gün satışa dönüyor. Örn : Kahve içmek, yemek yemek veya alışveriş için yapılan aramalar.

İnsanlar dışarıdayken bir saat kalaya kadar karar vermiyorlar. Gitmek istedileri yeri önceden cep telefonu aramaları ile yapıyorlar. O yüzdenden mobil bizi yönlendiriyor.  Bu davranış, milenyum jenerasyonunda çok sık kullanılan bir özellik.

2011’den bu yana yapılan mobil aramalar artış göstermiş durumda. Artık insanlar anlık lokal aramalar yapıyorlar. Ve yakınında aramaların %80’i mobilden yapılıyor. Tabii ki evden aramalar yapılıyor ama bir mobil araması kadar değil. Türkiye’de bölgesel aramaların önümüzdeki yıllarda daha aktif olacağı konuşuluyor.  Bir iki Avrupa ülkesinde çok gelişmiş olarak aktif durumda. Bölgesel aramalar önemli bir konu. Tatillerde, bayramlarda, hafta sonlarında daha çok yakınında aramaları yapılıyor. Aynı tatillerde Instagram’a daha çok post atmamız gibi. Bu anlarda ilgili konularla kullanıcıları çekebiliriz. Tabii burada en önemlisi ilgili konulara yönledirme yapabilmemiz.

Öğrenmek istediklerimiz

Öğrenmek istediklerimizde genellikle karşımıza çıkartan platform Youtube. Çünkü bu ekosistemin en büyük içerik kaynağına sahip. Google’dan sonra dünya üzerinde en çok arama yapılan platform şu anda Youtube ve Türkiye’de artarak yükseliyor. Tercih etttiğimiz şeyleri, tercih ettiğimiz zamanda karşımıza çıkartıyor. Günün sonunda Tv bağımlığı ortadan kalkıyor. Özellikle Türkiye’de okumayı fazla sevmeyen bir toplum olduğumuz için Youtube içerikleri çok popüler. Markalar için Türkçe içerikler eksik. İçerik üretimi çok önemli. Türkiye’de içerik eksiliği konusunda erken yatırım yapan marka ve bireyler için büyük fırsatlar var. Youtube ve mobil dünyası tam olarak tüketilmiş değil.

Satın almak istediğimiz anlar

Daha önce kullanıcılar bilgisayarlarının karşısında oturup aramalar yapıyorlardı. Satın alma noktasına gelip aynı cihazdan satın almalar gerçekleştiriliyordu. Artık küçük ekranlardan çok büyük satın alma kararları verilebiliyor. Bu tip kararlar için insanlar bilgisayar karşısına oturmuyor. Artık sabahtan akşama kadar bilgisayar karşısında insan hayal edilmemesi gerekiyor. Mağazalarda tam ürünü alacakken ürün karşılaştırmasını yapan bir kullanıcı kitlesi var. Bu noktada insanları nasıl ikna edeceğimizi bulmamız gerekiyor.

Ürün için anlar haritası çıkartarak kendimize sorular sorarak başlayabiliriz. Her ürüne özel insanların vereceği davranışlar var.

  • Nasıl bir arama yapıyorlar?
  • Arama yaptıkları zaman karşılarına nasıl bir mesaj çıkıyor? Ve o mesajdan sonra nereye geliyorlar?
  • Karşılarına ne çıkıyor?
  • Video mu, resmi mi? Yoksa bir içerik mi?
  • İçerik cihaza uygun mu?
  • Kullanıcıların ihtiyacı nedir?

Müşteri gibi düşünmek gerekir ve müşteri gibi düşürenek hareket edebilmemiz işimizi kolaylaştırır. Müşterilerin ihtiyaçlarını iyi anlamak gerekiyor. İnsanlara doğru içerik ve kurgu ile merhaba demek gerekiyor.  İyi bir kulanıcı deneyimi yaşattıktan sonra iyi bir optimizasyon gerekli. Bu optimizasyonun Google Analytics ve benzeri araçlarla ölçümlenmesi mutlaka unutmamanız gerekenler arasında.

 

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir