dijital-pazarlama

Dijital Pazarlamanın Önemi

Pazarlama, toplumun ihtiyaçları ile ihtiyaçlara verdiği yanıtlar arasında köprü görevi görmektedir. İnternetin ise pazarlamada kullanımı gün geçtikçe artmakta olup küresel değişim hızı ile birlikte pazarlama çalışmalarına yön vermekte ve etkileşime yönelik, daha hızlı, hedef odaklı, bilgi esaslı, yaratıcı ve etkileşime yatkın pazarlama stratejilerinin gelişmesini de sağlamaktadır.

İnternet ayrıca online olarak da satış yapma imkanı sağlamaktadır. Online satış ile bir taraftan marka bağlılık ve bilincinin oluşmasını sağlamada internet çok etkili bir araç diğer taraftan ise internet pazarlama alanı olarak gelişimine sebep olmaktadır. Ayrıca küresel olarak hizmet sunmasından dolayı ülke sınırlarını mümkün olan en az masrafla aşmış olmaktadır. Küreselleşen düşünce ve bilginin tam tersi, tüketim, dağıtım ve üretim bireyselleşmiştir. Durum bu şekilde iken internet, pazarlama çalışmalarına ve süreçlerine bireysel bir açı getirebilmektedir.

İnternet üzerinden satışın başladığı ilk yıllarda her ne kadar sadece bilgisayar ve bilgisayar ile ilgili ürünler satılsa da artık günümüzde tüketicinin aradığı her ürünün bulunabileceğini görmekteyiz. Pazarlama kavramı da internet üzerinden satış ile birlikte ürünün ön planda olmasından ziyade tüketicinin taleplerini karşılama ve yakın olma çabası halinde değişiklik göstermektedir. Ancak bu değişiklik ile birlikte ürünle ilgili yapılan çalışmalara tüketici ile iletişime geçilen internet sitesi tasarımı, dış görünüşü, ürüne dair bilgileri içermesi, yeni ürün tasarımı kadar itina gösterilmesi gerekmektedir.

İnternet farklı bir tüketici segmentine ve pazara ulaşmanın yanında pazar ve müşteri ile ilgili bilgi edinme amaçlı da kullanılabilmektedir. Tüketicinin taleplerinin değerlendirildiği bir mecra olarak kullanılmaktadır.  Bu sayede tüketici sorunları ile direkt olarak ilgilenme fırsatı yaratması sebebiyle üründe iyileştirme yapılması ya da yeni müşteri problemleri ile doğrudan ilgilenme fırsatı yaratması nedeniyle de ürün üzerinde iyileştirmeler yapma ve yeni fikirleri yakalama olanağını hayata geçirebilir.

Yeni bir ürün lansmanında küçük firmaların karşılarına en fazla pazar araştırması için kaynak ayırma olmaktadır. Günümüzde şirketlerin başarıyı yakalayabilmeleri için pazardaki gelişmeleri, dinamikleri bilmeleri ve hatta global anlamda potansiyel müşterilere ulaşarak onlarla iletişim kurmaları ve müşterilerden geri bildirim almaları gerekmektedir. Yeni kurulan şirketler için internet, bilinirliği sağlama ve sonrasında arttırma konusunda oldukça büyük yararlar sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama

Günümüzde artık firmaların internet dünyasına girmeleri, müşteri ve çalışanlarla iletişim kurmaları, talep ve beklentilerini dikkate almaları kaçınılmazdır. Pazarlama süreçlerinin iyi organize edilmesi durumunda müşterilerin olası sorunlarını çözme üzerine bir tasarım yapıldığında başarı mutlaka artacaktır. İnternet yoluyla interaktif olarak pazarlama aktivite adımları şu şekildedir:

  • Potansiyel tüketiciler tespit edilerek segmente edilmesi
  • Tüketicilerden geri bildirim alınması
  • Müşterilere yönelik eğitici materyallerin, reklam ve promosyon malzemelerinin hazırlanması ve ulaştırılması
  • Müşteri ile devamlı iletişimde bulunmak
  • Çevrimiçi müşteri hizmetinin sağlanması

İletişim ve teknolojinin gelişmesi, toplumsal, kültürel ve hukuksal alanda değişimlere yol açmıştır. Her biri mal ve hizmet üreten birer açık sistem olan günümüz işletmeleri değişime ayak uydurmak zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Değişim ise her şeyden önce geleneksel işletmeciliğin boyutlarını aşmak ve çağın gerektirdiği düzeye ulaşmaktır.

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir