Dijital- Pazarlama-Vs- Geleneksel-Pazarlama!

Dijital Pazarlama Vs Geleneksel Pazarlama! Sence hangisi?

Dijital pazarlama ile hedeflenmiş olan müşteri kitlesine ulaşmak, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre oldukça farklıdır. Dijital pazarlama ile demografik özellikleri seçerek (yaş, cinsiyet vb.) hedef kitle tespit edilebilirken, geleneksel pazarlama çalışmalarında bu ayrım yapılamamaktadır. Bunun yanı sıra geleneksel pazarlama çalışanları farklı araçlar kullanalarak bir reklamın içeriğini kişiselleştirebilmekte ve uygun hedefe sunabilmektedirler. Marka ile tüketicinin arasında bulunan ilişki, iletişim yöntemi ve özelleştirilmiş reklam sayesinde güçlendirilebilir. İnternet üzerinden tüketiciye ulaşılması durumunda müşteri ilişkileri yönetimi ya da veri bankası ile müşterilere ait bilgiler, filtrelenmek ve kampanyalar hakkında bilgi verilmek üzere saklanmaktadır. Geleneksel pazarlama yönteminde müşteri mağazaya yönlendirilirken, dijital pazarlama çalışmaları online mağazaya yani internet üzerinden satış noktasına yönlendirilmektedir. Geleneksel pazarlamanın iletişimi, reklam ve toplu mesaj gibi pazarlama çalışmaları olduğu için müşteriden sağlıklı geri bildirim alamaktadır. Dijital pazarlama, interaktif iletişim sayesinde özelleştirilmiş kampanya ya da reklamlarla hedeflenen kitleye ulaşmaktadır. İnteraktif iletişim yoluyla müşteriden sağlıklı ve hızlı bir şekilde geri bildirim alınmaktadır.

Dijital Pazarlama Vs Geleneksel Pazarlama!

Avantajlarının yanı sıra dijital pazarlamanın dezavantajları da bulunmaktadır. Geleneksel pazarlama, satış yapan kişi ile müşteri arasında direkt iletişim kurabilirken, dijital pazarlama ile birlikte iletişim daha azdır. Müşterinin satış noktasında satıcı ile kurmuş olduğu diyalog internet üzerinden kurulamamaktadır. Ayrıca teknoloji ile ilişkisi olmayan tüketiciler, hedef kitlenin dışında kalmak durumundadırlar. İnternet dünyasında çok bilinen bir marka, eğer geleneksel pazarlama çalışmaları ile faaliyet göstermezse teknolojiden uzak kitle için bilinmeyene doğru yolculuğa çıkar. İnternet üzerinden alışveriş ile tüketici hiçbir zaman dokunma, tatma ya da koklama ile ürünü hissederek satın alamamaktadır. Bu da geleneksel ile dijital arasındaki en majör farkı göstermektedir.

İnternet üzerinde müşterilerden gelen geri bildirimler olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilmektedir. Şirketlerin bu durumu dikkate alarak marka ile ilgili negatif yorum ya da geri bildirimleri takip ederek etkisini azaltmaya yönelik çalışmalar yapmalıdırlar. Aksi takdirde kar topu gibi büyüyen bir negatif yorum etkisi  marka imajını zedeler.

Sonuç olarak her iki tarafında birbirine ihtiyacı olduğu için söz konusu olan savaşın bir kazanını yoktur. Bu yüzden şirketler hem geleneksel, hem de dijital pazarlama çalışmalarına devam ederek etkili pazarlama yapmaya devam edeceklerdir.

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir