Dijital Dünyada Tüketici Davranışları

Dijital Dünyada Tüketici Davranışları

İnternet sitenizi ziyaret edenlerin, aynı zamanda müşteriye dönüşmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Tüketiciler internet sitelerinde vakit geçirirken, belli bir zaman sonra sadece bazı internet sitelerini tercih edilerek sadık kullanıcılar olacaklardır. Bu süreçte alışveriş yapmaya başlayan internet kullanıcıları, aynı zamanda müşteri olarak bir takım beklentilerin karşılanmasını talep etmektedirler. 

Bunların arasında;

  • Kolay kullanım
  • Site hızı
  • Güvenilir olması
  • Satın alma işlemini kolayca yapabilmesi
  • Güvenli ve hızlı kargo
  • Satın alma sonrası destek ve sipariş kontrolü

Müşteriler, direkt olarak satın alma eğiliminde olduğundan, internet üzerinden alışveriş yapıyor olsa dahi eski alışkanlıklarını devam ettiren davranışlar sergilemektedir. İnternet üzerinden ürün satın alacak olan kişinin internet sayfasına ilgi göstermesi 7 saniye içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer ilgi göstermez ise başka bir internet sayfasına geçmektedir.

Günümüz tüketicisi artık ürün ya da hizmet satın alırken sadece bir ölçüt değil, birden fazla kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Buna örnek olarak ; süpermarket pahalı olsa da müşterinin tek seferde tüm almak istediklerini aynı yerden alabiliyor olması süpermarketi tercih etme sebebidir. Tüketici için kolaylık ve taleplerinin karşılanıyor olması günümüzde tüketicilerin beklentileri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicileri için 2 önemli etken vardır. Bunların ilki beklenti karşılama ve diğer ise değer katmadır. Fiziksel alışverişe göre internet üzerinden satmanın avantajı, şirketlerin müşterileri ile ilgili olarak takiplerini daha kolay yapabilmeleridir. Günümüzde şirketler müşterin memnuniyetinin sağlanması ve geleneksel satış alışkanlıklarının değişmesi için duruma uyum göstermelidirler.

Örnek olarak; amazon.com’un, müşterilerinin tercih ve alışkanlıklarını takip ederek, müşterilerin daha önce satın aldıklarına benzer CD veya kitap önerilerinde bulunmasıdır. Bu sayede %5’den fazla kârını arttırmıştır.

E-satış

İngiltere’de 2.223 kişi ile internetten alışveriş yapan tüketicilerin davranışları ile ilgili araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre %53 oranında tüketici alışverişlerinin yarıdan fazlasını internet üzerinden gerçekleştirdiğini ve alışveriş yapanların da %77’si internet sitesi ile sorun yaşadığını belirtmiştir. Her ne kadar gün geçtikçe bu oran azalsa da araştırmada sorun yaşayanların %46’sı, alışverişe devam etmediklerini, %40’ı ise bu sorunlardan dolayı başka bir siteden alışveriş yapacaklarını iletmişlerdir. Bu da internet siteleri için yaklaşık 11 milyar euro gibi bir kayıp anlamına gelmektedir. Ayrıca internet kullanıcılarının yaşadıkları bu sorunları blog veya sosyal ağlarda paylaşmaları da %13 oranında olmaktadır. %25 ise direkt firma ile iletişime geçmektedir. Bunun dışında internet kullanıcılarının %74’ü firmalarla ilgili yorumları okuduklarını ve olumsuz olmaları durumunda alışverişlerini etkilediklerini bildirmişlerdir. Araştırma her ne kadar sadece İngiltere’de yapılmış olsa da genel olarak doğru olduğunu kabul etmek mümkündür. Firmaların alışveriş sitelerinin kullanıcı dostu olmasının yanı sıra satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti kullanıcı deneyimini etkilemektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında pazarın artık tüketicinin elinde olduğu anlaşılmaktadır. İnternet alışkanlıkları değiştirmiş, bilginin temini için farklı metotlar ortaya çıkmış ve tüketiciler için yeni alternatifler oluşturmuştur. Buna örnek olarak internetten araştıran tüketicinin yine mağazadan ürünü inceleyerek sonrasında internetten satın almasını göstermek mümkündür. Tüm bu kontrol ve güç tüketicinin elindeyken şirketlerin sadece buna saygı göstermesi ve çalışmalarına bu doğrultuda yön vermeleri gerekmektedir. Bunun sonucunda ise şirketler pazarlama faaliyetlerine farklı kitleler için farklı çalışmalarla gitmeleri gerekmektedir. Böylece kampanyalar, reklamlar ve diğer pazarlama faaliyetleri tüketicinin de iştirakiyle özelleştirilmiş hedef odaklı yapılmalıdır. Tüketici için şirketlerin pazarlamasının bir parçası olmak ve katılımcı olmak çok önemlidir. Bunu önemseyen şirketler tüketicinin etkisini ve gücünü kabullenerek buna uygun bir pazarlama stratejisi uygulayan firmalar kısa zamanda başarıyı yakalamaktadırlar.

Geleneksel pazarlama anlayışının etkisini kaybetmesinin ana nedenlerinden biri, internetin ve teknolojinin yaygınlaşması ve her geçen gün biraz daha önem kazanması olarak nitelendirilebilir. Ayrıca internetten satın alan tüketicinin fiziksel olarak konumunun önemi yoktur. Satın alma noktalarından alışveriş yapmak zorunda olmayan tüketicinin daha önce yaşamış olduğu bu zorunluluk internet üzerinden alışveriş ile ortadan kalkmıştır. Diğer taraftan şirketler için de müşterilerin bilgilerine daha hızlı ve kolay ulaşma sayesinde pazarlama stratejilerini gözden geçirme ve şirket içi süreçleri tekrar yapılandırmaları için fırsat olabilmektedir.

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir