Sayılar

Aşırı Yüksek ve Düşük Rakamları Anlamlandırmak

Hem çok büyük hem de çok küçük rakamları gözümüzde canlandırmamız kolay değildir. Görselleştirme, bu verileri daha kolay anlamayı ve hazmetmeyi sağlayabilir.

Görselleştirmeyi iyi yapabilmenin yolu doğru ölçeği ve yaklaşımı belirleyebilmekten geçer. İşte büyük rakamları, küçük rakamları ve değişken rakamları görselleştirmeye üç örnek:

Görselleştirmeler: L-Dopa

18 MİLYAR KAHVE BARDAĞI NE KADAR BÜYÜKTÜR?

SORU: Green Mountain iki yıl içerisinde 18 milyar kahve bardağı sattı. Bunun kaç nesneye tekabül ettiğine dair insanlarda nasıl bir algı oluşturabiliriz?

YANIT: Bağlam oluşturmak için fiziksel alanı örnek verin. “Dünyanın etrafını üç kez saracak kadar” veya “Aya gidip dönecek kadar” gibi tanımlar da olabilir fakat bu tür uzaysal mesafeleri gözümüzde canlandırmak zordur. İnsana daha yakın bir ölçek düşünün, örneğin bu kaplarla mahallede bir blok oluşturmak, binalarla veya otomobillerle kıyaslamak gibi…

Gorsel

BASKETBOL OYUNCULARININ YÜZDE 0,03’Ü NE KADAR AZDIR?

SORU: 10 bin liseli basketçiden sadece 3’ü NBA’de oynama şansı yakalıyor. Bunun ne kadar nadir bir durum olduğu hissini nasıl yaratabiliriz?

YANIT: Belli sinyalleri göstermek için gürültünün bütününü de gösterin. Düşük değerleri göstermek için bağlamı büyütmek söz konusu olabilir. Örneğin milyarda bir demektense 100 tonluk bir saman yığınında bir iğne diyebilirsiniz. Ancak 100 tonluk bir saman yığını ne kadar büyük nasıl bileceğiz? Çok fazla verinin olduğu ve önemli kısımları görmenin zor olduğu bir sistem kullanın. Belirlediğiniz değeri görmek için çaba sarf edilmesi gereksin.

220 BİN KİŞİNİN BİR ŞEHİRDEN DİĞERİNE TAŞINMASI NE KADAR KARMAŞIKTIR?

SORU: ABD’de her yıl onbinlerce kişi başka bir şehre taşınıyor. Bu tür karmaşık bir hareketliliği göstermek için nasıl bir ölçeklendirme yapabilirsiniz?

YANIT: Yer değiştirmeleri göstermek için alanı kullanın. Genelde dairesel diyagramlarla bir noktadan başlayıp diğer noktaya ulaşan bir görselleştirme tercih ediliyor. Ancak bir daire üzerinde kalmak bilgiyi okumayı zorlaştırabilir. Alüvyal veya Sankey diyagramı olarak bilinen yöntemi deneyin. Çizgilerin birbirine girmesi durumun karışıklığını iyi anlatır.

Kaynak : Harvard Business Review Türkiye \ Mart 2016

Ceyhun Altıok

Ceyhun Altıok

Üniversite yıllarında teknoloji ve bilgisayar oyunları hakkında yazılar yazdı. Nintendo Türkiye’de Pazarlama İletişim Uzmanı olarak Nintendo ürünlerinin pazarlama strejilerinin geliştirilmesinde katkıda bulundu. Doğuş Yayın Grubu’na bağlı bulunan Radyo N 101’de Müzik Direktörü olarak görev aldı. BMC Group’ta Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak duyusal pazarlamanın gücünü kullandı. Koton, E-Bebek ve Kahve Dünyası gibi birçok firmanın kapalı devre radyo yayınlarının yönetimi ve pazarlama çalışmalarında katkıda bulundu. (Radyo Koton, 70 milyon kişiye ulaşarak Koton’a bir yılda 30 milyon TL ciro kazandıran bir proje oldu.) Pazarlama konusunda kendisini geliştirmek için Beykent Üniversitesi’nde Pazarlama Yüksek Lisans eğitimi aldı. Şu anda ilk girişimi olan internet radyosu için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir